Při umístění pianina dbejte zejména na to, aby nástroj nebyl:
Zvažte akustické možnosti prostoru, ve kterém hodláte pianino umístit. Má velký význam subjektivní vliv na Vaši spokojenost s akustickými výkony nástroje. Pianino může plnit dobře svoji funkci za podmínek, že je umístěn v prostředí se stabilní teplotou 18–22 stupňů Celsia a relativní vlhkostí vzduchu 40-65%. Doporučuje se k měření vlhkosti pořídit vlhkoměr (sklenice s vodou, které se někdy dávají do spodní části pianina, mohou odpařováním alespoň trochu pomoci při suchém prostředí v místnosti, ale zásadní řešení to být nemůže). Prudký pokles teploty ovzduší může nástroj poškodit, zvláště lak u leštěných povrchů a rezonanční desku. Použitý materiál, zvláště dřevo, plsti a lepidla při vysokém stupni vlhkosti přejímají vlhkost ze vzduchu, mění svůj objem, což má za následek zhoršení, případně znemožnění řádné funkce součástí, především mechaniky a klávesnice.
Údržba klávesnice spočívá pouze v otření otisků a potu flanelovou utěrkou. Lesklý povrch zásadně utírejte jemnou flanelovou utěrkou, špatně odstraněné nečistoty můžete umýt utěrkou navlhčenou lihem a vytřením do sucha. Nepřipusťte, aby Váš nástroj byl zároveň květinovým stolkem, odkládací plochou různých předmětů, sklenic s tekutinami, popelníků apod. Matný povrch utíráme pouze suchou prachovkou.
V žádném případě nedoporučujeme použití jakéhokoli typu leštěnek. Zvláště pozor na leštěnky typu DIAVA.
Ladění pianina musí být prováděno zásadně odborným ladičem. Doporučujeme ladění po stěhování (4-6 týdnů) a dále jednou za rok (záleží také na intenzitě používání) a to i v případě, když se na nástroj nehraje. Jednou za 5 let nechte pianino vyčistit a seřídit klavírním technikem (opravářem - klavírníkem).
Vykupujeme pianina české (čs) výroby
PETROF, SCHOLZE, WEINBACH, RÖSLER, AUGUST FÖRSTER,
RIEGER KLOSS, BOHEMIA, KAŠPAR